Pokrywanie kosztów "pracy" związkowca

Moderatorzy: aga764, Lady Zgaga, wjawor

Awatar użytkownika
elsinore
VIP
VIP
Posty: 12317
Rejestracja: piątek 12 cze 2009, 16:31
Lokalizacja: ---

Pokrywanie kosztów "pracy" związkowca

Postautor: elsinore » piątek 23 maja 2014, 09:36

W mojej firmie działa międzyzakładowa organizacja związkowa, od czasu do czasu obradująca w stolicy. Z naszej firmy śmiga na spotkania przewodniczący ZZ biorąc "delegację", czyli polecenie wyjazdu służbowego.

Czy - jako pracodawca - mam obowiązek finansować wyjazd "służbowy" związkowca, a jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej :?:

Przychodzi mi do głowy art.34(1) ust.1 ustawy o związkach zawodowych, mówiący ogólnie o ponoszeniu przez pracodawcę kosztów pracy pracownika zwolnionego z obowiązku jej świadczenia z uwagi na pełnione funkcje związkowe. Jednak przepis ten expressis verbis wymienia jedynie wynagrodzenia i składki na ub.społ. Nie ma mowy (wprost) o kosztach podroży, która w tym przypadku moim zdaniem nie jest podróżą służbową, ponieważ nie jest związana z obowiązkami pracowniczymi, lecz związkowymi. Czy koszty tego typu wyjazdów nie powinna pokrywać organizacja związkowa we własnym zakresie zwracając koszty przejazdu swojemu podróznikowi ?

Dodam tylko, że nie mam żadnych regulacji, o których mowa w art.34(1) ust.4, tj. dotyczących trybu i sposobu ponoszenia kosztów zwolnionych od pracy związkowców.

Lucy-Wroclaw
Obserwator
Posty: 1
Rejestracja: piątek 08 sty 2016, 13:34

Re: Pokrywanie kosztów "pracy" związkowca

Postautor: Lucy-Wroclaw » piątek 08 sty 2016, 13:59

Pracownika - związkowca pracodawca zwalnia z wykonywania pracy na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności (działalności) związkowej. Za czas zwolnienia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca nie deleguje jednak pracownika do wykonywania czynności (działalności) związkowej, a więc nie pokrywa kosztów podróży związanej z realizacją zadań lub sprawowaniem funkcji związkowej. Koszty te pokrywa związek zawodowy. Pracownikowi nie wystawia się także druku "Polecenie wyjazdu" a rozliczenia czasu zwolnienia od pracy dokonuje się na podstawie zawiadomienia z właściwej instancji związkowej, a jeśli to niemożliwe lub nazbyt utrudnione - na podstawie oświadczenia pracownika.

Awatar użytkownika
aga764
Administrator
Administrator
Posty: 8540
Rejestracja: poniedziałek 15 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Re: Pokrywanie kosztów "pracy" związkowca

Postautor: aga764 » niedziela 10 sty 2016, 12:14

@Lucy-Wrocław - dzięki :)

"Nikt nie jest ostatecznie martwy, dopóki nie uspokoją się zmarszczki, jakie wzbudził na powierzchni rzeczywistości – dopóki zegar przez niego nakręcony nie stanie, dopóki wino przez nią nastawione nie dokończy fermentacji, dopóki plon, jaki zasiał, nie zostanie zebrany."

Terry Pratchett


Wróć do „Związki Zawodowe w SC ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości