Obowiązek szkolnia BHP a różne formy pracy

Moderatorzy: aga764, Lady Zgaga, wjawor

Aguska19880
Zadomowiony

Obowiązek szkolnia BHP a różne formy pracy

Postautor: Aguska19880 » wtorek 02 lut 2010, 19:47

W związku z jednym z pytań, które miałam musiałam skontaktować się z PIP. Oto pytanie i odpowiedź jaką uzyskałam

Czy wolontariusz w lecznicy zwierząt musi przejść szkolenie BHP?

Obowiązek uczestnictwa w szkoleniu BHP dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wolontariusze nie muszą przechodzić takiego szkolenia. Pracodawca w tym wypadku ma jedynie obowiązek informowania o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby z wolontariuszem została podpisana umowa. W razie kontroli z PIP będzie ona podstawą do udowodnienia, że osoba taka nie pracuje "na czarno" w danym zakładzie.[/i]
"Życie człowieka jest jak pudełko zapałek. Brać je zbyt poważnie byłoby głupotą, ale znowu zlekceważyć niebezpiecznie." Ryūnosuke Akutagawa

piotrkaczmarek01
Obserwator

Re: Obowiązek szkolnia BHP a różne formy pracy

Postautor: piotrkaczmarek01 » środa 08 sie 2018, 12:34

Dobrze wiedzieć, że wolontariusze nie muszą przechodzić szkolenia bhp. Zawsze wydawało mi się, że taki kurs musi przejść każdy, kto podejmuje pracę.

Wróć do „Prawo pracy ”